Signed in as:
filler@godaddy.com
Signed in as:
filler@godaddy.com
Paisutamist reguleeritakse veeseadusega ja veeseadusega 09.10.2019 kehtestatud määrusega nr 54 „Veekogu paisutamise, paisu likvideerimise ja veetaseme alandamise täpsustatud nõuded ning ökoloogilise miinimumvooluhulga määramise metoodika“.
Veekogu paisutamine on tegevus, millega tõstetakse vooluveekogusse ehitatud ehitisega vooluveekogu looduslikku veetaset rohkem kui 0,3 meetrit. (VeeS § 174 lg 1)
Õigusliku aluseta paisutamine on korrarikkumine korrakaitseseaduse (KorS) § 5 lg 1 mõttes. Sellises olukorras saab Keskkonnaamet teha paisutuse likvideerimise ettekirjutuse VeeS § 394 lg 2 ning KorS § 28 lg 1 alusel.
Keskkonnaloaga määratakse paisutamiseks nõuded, mida tuleb täita, et tegevus oleks keskkonnale võimalikult ohutu. Nõuded sõltuvad konkreetsest paisust ja võivad mõnel juhul olla erinevad, kuid üldjoontes tuleb lähtuda järgmisest:
1. Keskkonnaloaga seatud paisutuskõrgusest kinnipidamine 365 päeva aastas: see tähendab, et paisutuskõrgus ei tohi olla suurem, kui keskkonnaloaga määratud (kõrgeim, madalaim ja normaalpaisutustase määratakse veeloas). Veetaset tuleb jälgida, et see ei ületaks lubatut. Paisul võib veetaset muuta vaid keskkonnaloas seatud tingimuste alusel. (määrus nr 54 §2)
2. Paisutuskõrgusest kinnipidamiseks peab olema paisule paigaldatud mõõdulatt või automaatsed veetaseme andurid, mille alusel saab veetaseme kõrgust hinnata. (määrus nr 54 § 4 lg 1 punkt 1)
3. Paisul peab tagama vesiehitisest allpool looduslikus voolusängis ökoloogilise miinimumvooluhulga või loodusliku vooluhulga, kui looduslik vooluhulk on ökoloogilisest miinimumvooluhulgast väiksem. (VeeS §174 lg 5 p 3) Ökoloogiline miinimumvooluhulk määratakse jäävaba perioodi kohta, mis kestab maist oktoobrini, arvutades 95% ületustõenäosusega kuu keskmise miinimumvooluhulga. (määrus nr 54 §6)
4. Pais on ehitis ja vajab regulaarset hoolt, et see oleks tehniliselt korras. (VeeS §174 lg 5 p 1) Selleks seatakse loas nõue paisu regulaarseteks ülevaatusteks ning kord viie aasta tagant eksperdi kaasamiseks ülevaatuse tegemisel. (määrus nr 54 § 3)
5. Suurvee ja suurte sadude korral peab paisu omanik olema valmis operatiivselt veetaset alandama, et suurvesi ohutult läbi lasta vältimaks paisu purunemisega kaasneda võivaid ohte keskkonnale ja isikute varale.
6. Paisu valdaja on kohustatud vältima avariid. Avariiohu korral tuleb sellest teavitada Keskkonnaametit ja Häirekeskust ning asuda kiirelt avariiohtu või avariid kõrvaldama. (VeeS § 174 lg 5 p 1, 4 ja 5) Avariiohtu aitab ennetada ilmaprognooside jälgimine - veetaseme tõusu põhjustada võivad sula, sajud, tormid on etteprognoositavad. Sellistes ilmastikutingimustes tuleb jälgida paisu mõõdulatti või automaatseid veetaseme andureid, millelt on võimalik veetaseme tõusu kiirelt märgata ja vastavalt tegutseda. Samuti paisu hea ehitustehniline seisund on oluline ohu ennetamiseks.
7. Paisjärve tuleb hooldada ja see on paisu valdaja kohustus. Keskmiselt kord viie aasta jooksul tuleb teha paisjärve setteuuring ja selgitada, kui palju setet on kuhjunud ning kas ja millal tuleks see eemaldada. Kord 10-15 aasta jooksul tuleb kogunenud sete paisjärvest eemaldada. (määrus nr 54 §4 lg1 p 3).
8. Mitmetel juhtudel tuleb kaladele tagada paisust läbipääs üles- ja allavoolu. (VeeS § 174 lg 3 ja lg 5 p 2) See tähendab, et paisule tuleb rajada kalapääs (nt möödaviikpääs vms) või ehitada pais ümber paiskärestikuks, mis on kaladele ületatav. Kuna kaladele sobilikku voolurežiimi ja vooluhulka on raske ehitisega jäljendada ja seda toimivana hoida, siis efektiivse kalapääsu rajamine on keeruline. Kalapääsu lahendus peab olema heakskiidetud pädeva ja kogenud kalastikueksperdi poolt.
Kui kalade läbipääsu tagamine on vajalik veekogu hea seisundi saavutamiseks, on võimalik selleks toetust taotleda SA-st Keskkonnainvesteeringute Keskus.
9. Juhul kui lisaks paisutamisele kasutatakse ka hüdroenergiat või kasutatakse muul otstarbel vett, tuleb vältida kalade sattumist turbiinidesse või nendesse ehitistesse, mille kaudu vett veekogust kõrvale juhitakse. Kalade turbiinidesse või muudesse ehitistesse sattumise vältimiseks tuleb paigaldada võre, mille avade laius ei ületa 25 mm, või tagada kalade möödapääs turbiinidest või muudest ehitistest muu samaväärse meetmega. Muu samaväärne meede ja meetme tingimused määratakse veeloas. Juhul kui kasutatakse hüdroenergiat looduskaitseseaduse § 51 lõike 2 alusel kinnitatud nimistus märgitud lõhe, jõeforelli, meriforelli ja harjuse kudemis- ja elupaigaks olevatel veekogudel või nende lõikudel asuvatel paisudel tuleb ajavahemikul 20. aprillist kuni 10. juunini kalade turbiinidesse või vajadusel muudesse ehitistesse sattumise vältimiseks kasutada võret, mille avade laius ei ületa 12 mm, või võrkvõret, mille võrgusilma ava külje pikkus ei ületa 15 mm, või tagada kalade möödapääs turbiinidest või muudest ehitistest muu samaväärse meetmega. Muu samaväärne meede ja meetme tingimused ning võre kasutamise vajadus ning võre avalaius või võrkvõre külje pikkus muudes ehitises määratakse veeloas. (VeeS §174 lg 5 p 2 ja määrus nr 54 § 5)
10. Kõik nõuete täitmisega seotud kulud kannab paisu valdaja. Toetust on võimalik taotleda kalade läbipääsu tagamiseks SA-st Keskkonnainvesteeringute keskus keskkonnaprogrammi veemajanduse allprogrammist (www.kik.ee) juhul kui paisutuse tõttu on pinnaveekogumi seisund hinnatud kesiseks, halvaks või väga halvaks.
11. Keskkonnaloaga nõutud tingimuste täitmise kohta tuleb sisse seada ülevaatusleht (hoolduspäevik) ja andmed tuleb esitada Keskkonnaametile üks kord aastas. (määrus nr 54 § 3)
12. Kui keskkonnaloa nõudeid ei täideta, siis on võimalik järelevalve korras loa omanikku korrale kutsuda või ka keskkonnaluba kehtetuks tunnistada.
Üldjuhul ei ole kellelgi kohustust veekogu paisutada. Veekogu paisutamine on isiku võimalus.
Jõgedel asuvad paisud ja paisjärved on rajatud ammustel aegadel ja eesmärkidel, mida tihtipeale täna enam ei eksisteeri.
Paisutuse likvideerimine tähendab seda, et pais kui ehitis likvideeritakse osaliselt või täielikult ja veetase paisjärves alaneb enne paisutamist olnud tasemele. Sellega taastatakse jõe voolusäng ja elupaik, mis ammustel aegadel on rikutud. Mõnedel juhtudel on vajalik jõele omane säng uuesti ka kaevata/kujundada.
Tihti esitatakse seisukohti, et paisutus on eksisteerinud ca 100 aastat ja koos sellega on kujunenud omaette ökosüsteem. Selgitame, et paisjärve likvideerimisega ei hävitata elupaiku, liike ega ökosüsteeme. Töödega kaasneb küll häiring, aga see on ühekordne ja lühiajaline. Tööde järgselt taastub jõele omane voolusäng, -režiim ja elustik.
Selleks, et paisutuse likvideerimise tulemus oleks jõele, elustikule, maaomanikele ja antud piirkonnale sobiv, siis tehakse selliseid töid vastava projekti ja parimate teadmiste põhjal. Hirmud, et paisjärve asemele jääb mudaauk ja kole vaade, ei ole põhjendatud.
Kui paisu valdaja on valmis paisutust likvideerima, siis selleks on võimalik toetust taotleda SA-st Keskkonnainvesteeringute Keskus. Mõnedel juhtudel on võimalik töid teha ka muude projektide raames, mis võivad parasjagu töös olla.
Veekogu veetaseme alandamiseks loetakse tegevust, millega langetatakse vooluveekogu olemasolevat veetaset rohkem kui 0,3 meetrit.
Kui paisu omanik või valdaja ei ole taotlenud õigusaktiga nõutavat veeluba või kui veeloa andja keeldub loa andmisest, peab paisu omanik või valdaja paisutuse likvideerima. Juhul kui paisutus likvideeritakse või veekogu veetase alandatakse tasemeni, milleks veeluba ei ole enam vaja, tuleb see tegevus registreerida (VeeS § 196 lg 2 p 9).
Veetaseme alandamise tingimused määratakse veeloas või registreeringus. Kui tegemist on olukorraga, kus paisutamiseks ei ole veeluba vaja (VeeS § 188 lg 1 p 3), siis kehtivad sellistes olukordades õigusaktides määratud tingimused (VeeS § 175 ja määrus nr 54 §8):
1. Veekogu veetaseme alandamisel või paisutuse likvideerimisel peab paisu omanik või valdaja: vältima vooluhulga muutmisega paisust allapoole jääva voolusängi ja vee-elustiku kahjustamist; vältima setete ja risu juhtimist paisust allapoole jäävasse voolusängi; korrastama paisutusala.
2. Veetaseme alandamine peab toimuma ühtlaselt ning mitte kiiremini kui 0,3 meetrit ööpäevas, kui veeloas või Keskkonnaameti otsuses ei ole määratud teisti.
Infoprtaali tellija: Jägala kalateed MTÜ
kalateed@gmail.com
Copyright © 2024 Kalateed - All Rights Reserved.
Designed by BlueFlower