Signed in as:
filler@godaddy.com
Signed in as:
filler@godaddy.com
Kaladele kõige sobivamaks tarindkalapääsuks tuleb pidada pilukalapääsu. Ühtlasi on pilukalapääs ka tõenäoliselt ainsaks tarindkalapääsuks, mille ehitamist Eesti jõgedele tõsisemalt kaaluda tasub. Tuleb aktsepteerida, et Eesti on lauskmaa ning meie jõgede kalastik pole kohanenud mäestiku- ja eelmäestikujõgede oludega.
Pilukalapääsu on osaliselt kasutatud Kääpa jõe Koseveski paisu juures.
Pilukalapääsul võivad pilud olla kas ainult ühes või mõlemas servas. Kahe-piluline kalapääs võimaldab kalapääsust suuremat vooluhulka läbi lasta ja seda kasutatakse ainult suure vooluhulgaga jõgedel. Tehislikest kalapääsudest tuleb pilukalapääsu pidada kalade jaoks parimaks lahenduseks.
Plussid:
Miinused:
Kamberkalapääse on Eestis seni rajatud viis tükki ning tuleb loota, et neid enam ei lisanduks.
Plussid:
Miinused:
Plussid:
Miinused:
Plussid:
Miinused:
Plussid:
Miinused:
See on väga omapärane tehisrajatis, mis on mõeldud väga hea ujumisvõimega kaladele. Eesti oludesse selline rajatis ei sobi, aga Euroopas ja Ameerikas on minevikus üksikuid selliseid mägijõgedele rajatud.
Kruvitõstuk kujutab endast tigukonveierit, millega tõstetakse vett. Koos veega tõstetakse alaveest ülavette ka kalad, mis tigukonveierisse sisenevad. Video: https://www.youtube.com/watch?v=R0VN74OX-O0
Kruvikalapääs on Eestis viimasel aastakümnel tekitanud paisu ja hüdroelektrijaama omanikes palju elevust ja kõrgeid ootusi. Vahetevahel on sellele omistatud lausa müütilisi võimeid ja omadusi. Mõned reklaamlehed on seda propageerinud kui imevahendit, mis võimaldab keskkonnasõbralikult elektrienergiat toota.
Kruvitõstuk kujutab endast tigukonveierit, millega tõstetakse vett (joonised 6 ja 7). Koos veega saab alaveest ülavette tõsta kõike, mida vesi sisaldab, sh ka kalu, mis tigukonveierisse sisenevad. Põhimõttelise lahenduse vee tõstmiseks võttis kasutusele juba Archimedes 3. sajandil e.m.a. Tema järgi hakati seadeldist kutsuma Archimedese kruviks.
Enamasti kasutatakse kruvikalapääsu puhul kahte kruvimehhanismi koos – suurem kruvi töötab kruviturbiinina, juhtides vett (ja kalu) ülaveest alavette ning see toodab elektrienergiat. Väiksem kruvi kasutab osa kruviturbiini toodetud elektrienergist ära selleks, et tõsta vett (ja kalu) alaveest ülavette, st töötab kruvitõstukina. Niimoodi on kaladel teoreetiliselt võimalik sooritada nii tõusvat kui laskuvat rännet. Peamine probleem on siiski see, et kaladel peab olema piisavalt motivatsiooni kruvitubiini või -tõstukisse siseneda.
Hetkel ühtki kruvikalapääsu Eestis pole, Võhandu jõele Viirsale on rajatud kruviturbiin elektrienergia tootmiseks.
Plussid:
Miinused:
Kalalift toimib sarnaselt kruvitõstukiga – ta tõstab vett alaveest ülavette ja kui liftis on kalu, siis saavad liftiga ülavette tõusta ka kalad. Peamiseks probleemiks jääb ikka see, et kas kaladel on piisavalt motivatsiooni lifti siseneda ja oodata seal, kuni nad ülavette tõstetakse. Eesti ainus kalalift asub Kunda jõel IMG Energy hüdroelektrijaama paisu juures, kuid peale mõne katsetuse see lift reaalselt seni töötanud pole.
Plussid:
Miinused:
Kalalüüsi töö põhimõtet kirjeldab kõrval olev joonis. Algul avatakse alaveepoolne lüüsi värav ning kalad saavad ujuda lüüsi sisse. Seejärel alaveepoolne lüüsi värav suletakse ja avatakse ülaveepoolne värav. Veetase lüüsis tõuseb ja kalad saavad ujuda lüüsist välja ülavette. Kui kalu on palju, siis osa kalu võibki sel moel ülavette sattuda.
Eestis on siiski raske leida jõge ja kohta, kus kalalüüsi rajamine hea mõte võiks tunduda.. Põhimõtteliselt võib kalalüüs teatud määral toimida suurte laevatatavate jõgede puhul. Kui laevad kasutavad lüüse, siis alati pääseb lüüside avamisel üles- ja allavoolu ka teatud hulk kalu. Eestis selliseid laevatatavaid jõgesid aga pole ja meil pole mõtet ka selliseid kalapääse rajada.
Infoprtaali tellija: Jägala kalateed MTÜ
kalateed@gmail.com
Copyright © 2024 Kalateed - All Rights Reserved.
Designed by BlueFlower