Signed in as:
filler@godaddy.com
Signed in as:
filler@godaddy.com
Üldjuhul ei ole kellelgi kohustust veekogu paisutada. Veekogu paisutamine on isiku võimalus.
Jõgedel asuvad paisud ja paisjärved on rajatud ammustel aegadel ja eesmärkidel, mida tihtipeale täna enam ei eksisteeri.
Paisutuse likvideerimine tähendab seda, et pais kui ehitis likvideeritakse osaliselt või täielikult ja veetase paisjärves alaneb enne paisutamist olnud tasemele. Sellega taastatakse jõe voolusäng ja elupaik, mis ammustel aegadel on rikutud. Mõnedel juhtudel on vajalik jõele omane säng uuesti ka kaevata/kujundada.
Tihti esitatakse seisukohti, et paisutus on eksisteerinud ca 100 aastat ja koos sellega on kujunenud omaette ökosüsteem. Selgitame, et paisjärve likvideerimisega ei hävitata elupaiku, liike ega ökosüsteeme. Töödega kaasneb küll häiring, aga see on ühekordne ja lühiajaline. Tööde järgselt taastub jõele omane voolusäng, -režiim ja elustik.
Selleks, et paisutuse likvideerimise tulemus oleks jõele, elustikule, maaomanikele ja antud piirkonnale sobiv, siis tehakse selliseid töid vastava projekti ja parimate teadmiste põhjal. Hirmud, et paisjärve asemele jääb mudaauk ja kole vaade, ei ole põhjendatud.
Kui paisu valdaja on valmis paisutust likvideerima, siis selleks on võimalik toetust taotleda SA-st Keskkonnainvesteeringute Keskus. Mõnedel juhtudel on võimalik töid teha ka muude projektide raames, mis võivad parasjagu töös olla.
Veekogu veetaseme alandamiseks loetakse tegevust, millega langetatakse vooluveekogu olemasolevat veetaset rohkem kui 0,3 meetrit.
Kui paisu omanik või valdaja ei ole taotlenud õigusaktiga nõutavat veeluba või kui veeloa andja keeldub loa andmisest, peab paisu omanik või valdaja paisutuse likvideerima. Juhul kui paisutus likvideeritakse või veekogu veetase alandatakse tasemeni, milleks veeluba ei ole enam vaja, tuleb see tegevus registreerida (VeeS § 196 lg 2 p 9).
Veetaseme alandamise tingimused määratakse veeloas või registreeringus. Kui tegemist on olukorraga, kus paisutamiseks ei ole veeluba vaja (VeeS § 188 lg 1 p 3), siis kehtivad sellistes olukordades õigusaktides määratud tingimused (VeeS § 175 ja määrus nr 54 §8):
1. Veekogu veetaseme alandamisel või paisutuse likvideerimisel peab paisu omanik või valdaja: vältima vooluhulga muutmisega paisust allapoole jääva voolusängi ja vee-elustiku kahjustamist; vältima setete ja risu juhtimist paisust allapoole jäävasse voolusängi; korrastama paisutusala.
2. Veetaseme alandamine peab toimuma ühtlaselt ning mitte kiiremini kui 0,3 meetrit ööpäevas, kui veeloas või Keskkonnaameti otsuses ei ole määratud teisti.Kui veekogu paisutamiseks keskkonnaluba puudub, siis veeseaduse § 175 lg 4 kohaselt tuleb paisutus likvideerida.
Paisu eemaldamine
Kuna pais on rajatis Ehitusseadustiku mõistes, siis tuleb paisu likvideerimiseks läbida Ehitusseadustikule vastav menetlus esitades KOV -le kas ehitusloataotluse või ehitisteatise (kuni 60 m2 ehitiste puhul).
Vanade paisuvarede või väiksemate veetakistuste kõrvaldamiseks ehitusseadustikule vastavat menetlust läbiviia vaja ei ole.
Infoprtaali tellija: Jägala kalateed MTÜ
kalateed@gmail.com
Copyright © 2024 Kalateed - All Rights Reserved.
Designed by BlueFlower